Zájem o vakcíny proti žloutence mají lidé na Sokolovsku. A to i přesto, že případ takzvané nemoci špinavých rukou, která zasáhla Českou republiku a především Prahu, zatím hygienici v rámci Karlovarského kraje od začátku září nezaznamenali. „Já očkovaný proti žloutence jsem. Manželka ale ne, tak jsme zašli na hygienu do Sokolova a požádali o vakcínu. Preventivně očkovat nechám i své děti, nechci totiž, aby se někde nakazily,“ řekl Robert Pitoňák ze Sokolova. Podobně mluví i další. „Ze žloutenky mám velký strach. I když to stojí nějaké peníze, očkovat se nechám. Ať mám klid,“ uvedla další z dotázaných. Zdravotnická zařízení však hlásí, že vakcína proti této zákeřné nemoci zatím k dostání příliš není. „My máme pouze pro děti, a to jen tři kusy vakcín,“ sdělila chodovská lékárnice Helga Kovačková.

Nedostatek vakcíny proti žloutence hlásí i ordinace v regionu. „Podle našich informací mají dorazit v listopadu,“ řekla zdravotní sestra praktického dětského lékaře Jiřího Martínka. Ta zároveň vyvrací fámu, že se na Sokolovsku v těchto dnech jeden případ nemoci vyskytl. „Není to pravda. Informaci jsme ověřovali i na hygienické stanici,“ zdůraznila sestra.

A co říkají další odborníci? „Máme připravené očkovací látky v ohniscích nákazy. Ostatní mají v rukou lékárny,“ uvedla vedoucí epidemiologie krajské hygienické stanice Miroslava Girod Schreinerová. „Skutečně tu ale od září žádný případ žloutenky neevidujeme,“ potvrdila epidemioložka.