Jen pro porovnání. Pobytové zařízení pro seniory zvané Čtyřka stavěl Sokolov ze svého. Celkové náklady byly 160 milionů korun. A přestože šlo o velký projekt, byl dokončen za rok a půl. Ve čtvrtek zástupci zhotovitele předali městu dokončenou Krejcarovou lávku.

Stavbu po celou dobu provázela řada problémů. "Samotné práce začaly po letech příprav před čtyřmi roky. Během stavby se přišlo na chyby v projektu, přišel covid, válka, zdražení materiálu, takže jsme si s lávkou užili své," říká jednatel a majitel firmy Lemonta Milan Kriško, podle kterého je toto třetí lávka v tomto místě. Každou změnu v projektu musela odsouhlasit tři ministerstva což trvalo dlouhé měsíce.

Ilustrační foto: Samosběr jahod
Startuje samosběr jahod. V našem kraji už příští týden

"Byla zde historicky Krejcarová lávka, která byla posléze nahrazena jakousi železobetonovou konstrukcí. Tu jsme před čtyřmi lety museli odstranit. Nahradila ji tato, doufám už na mnoho let poslední. Lávka bude sloužit i k dalšímu rozvoji lokality Jižní lom, kde město plánuje stavební parcely. Životnost této lávky je minimálně sto let," sdělil Sokolovák Kriško.

Lidé kritizovali řadu nedodělků jako ostré sváry či se jim nelíbila prkna v podlaze lávky. Podle majitele dělníci vše odstranili. Lávka jako taková má tedy mít stoletou životnost. Má však řadu dílčích komponentů, které lze kdykoliv vyměnit.

"Na díle byly nějaké nedodělky, které jsme do začátku června vyřešili," řekl dodal Kriško. Lávka je zavěšená konstrukce na středovém pilíři vysokém zhruba 27 metrů. Rozpětí celé lávky je pak 170 metrů. V nejširším místě je široká sedm metrů. Je však určena pouze pro pěší a cyklisty, nesmí na ni ani vozidla IZS, která mají do bývalého Jižního lomu přístup z druhé strany.