close Odchyt zmije a její vypuštění do přírody. info Zdroj: ZŠ Dukelská zoom_in Odchyt zmije a její vypuštění do přírody. „Odpoledne slunce přilákalo na zahradu školní družiny nečekanou návštěvu, připlazila se nám ukázat zmije obecná. Chtěli bychom poděkovat panu Smolíkovi ze Záchranné stanice Drosera, který ochotně a rychle přijel a zmiji odchytil,“ vzkazuje vedení školy.

To, že se v zimě objevují zmije, není podle Vladimíra Tomáše Smolíka z Drosery nic neobvyklého. „Vylezlo sluníčko a zmije se vyhřívala u zdi sousední budovy bývalé kuželny, která s pozemkem školy sousedí. Zmije byla někde pod omítkou, a jak do těchto míst pere odpoledne slunce, vyláká ji to ven. Hady jezdím sbírat normálně, není to nic neobvyklého a mně to problém nedělá. Hadů se nebojím, nemám k nim odpor, což mnoho lidí má,“ říká Smolík, podle kterého byl odchycený kousek krásně zbarvený samec. Zmiji odvezl do přírody, do míst, kde se na kamenech vyhřívají, a tam ji vypustil.

„V zimě nejsou podobné výjezdy ničím neobvyklým. Vzpomínám, že jsem byl v únoru v Abertamech, kde majitelé vyplašili ve sklepě zmiji a ta se jim schovala pod hromadu dříví, které tam měli. Museli jsme zavolat hasiče, kteří hromadu dříví přeházeli, a já zmiji odchytil,“ dodává Smolík.