Lze ukrást na silnici dopravní značku a pak ji bez problémů zpeněžit ve sběrném dvoře? Je šance získat peníze za vytržené víko od kanálu? Na Sokolovsku to tak snadné není. Alespoň to ukazuje průzkum, který redakce Sokolovského deníku provedla ve vybraných sběrnách.

První navštívenou byla provozovna v Lomnici. Zde jsme se pokusili odevzdat starou dopravní značku. Odmítnutí ale bylo kategorické. „Značky nebo kanály od lidí nevykupujeme. Řeknu vám to asi takhle, nám se to nevyplatí. Nechceme mít totiž problémy a už vůbec se nám nechce chodit po soudech, když by se pak zjistilo, že přinesený šrot byl kradený,“ reagovala vedoucí lomnické provozovny Zuzana Koudelková. „Značky bereme pouze od obecního výboru. Tam je původ jasný,“ pokračovala vedoucí s tím, že poklopy od kanálů nechce ve své sběrně ani vidět. „Párkrát se tu někdo objevil a zkoušel to na nás. Co si ale mám myslet o tom, když lidé přivezou kárku plnou kanálů? S tím prostě nehodlám nic mít,“ dodala.

Zásadoví jsou také v Chodově. Tam jsme neudali ani kanál, ani značku. Také zde jsme se později odhalili a požádali šéfa sběrny o krátké vysvětlení. Ten nám odvětil: „Provozovny, které vykupují na občanky, si výkup kanálů nebo značek nedovolí, protože je to zakázané,“ řekl vedoucí firmy Novoschrott Robert Beránek a poukázal na směrnici, kterou má vyvěšenou přímo ve sběrně. Ta umožňuje odkoupení takového šrotu pouze od firem, které se dopravním značením nebo kanály zabývají. Jde například o technické služby, dopravní inspektorát či města.

A pozor! Pokud bychom včas neodhalili novinářskou identitu, zřejmě by se Beránek pokusil kontaktovat policii. „To běžně děláme, pokud přijde někdo s podobnou nabídkou. Buď zavoláme policii hned, či fingovaný výkup záměrně zdržujeme,“ prozradil svoji fintu vedoucí.