Reflexní dopravní značky zvyšují bezpečnost na silnicích. Na jejich výměnu ale stále v mnoha malých obcích na Chebsku nejsou peníze. Představitelé obcí se shodují, že mají důležitější problémy.

Dle nařízení Evropské unie musí být dopravní značka reflexní a nesmí mít ostrý okraj. Ta ale stojí zhruba tři tisíce korun. Již před rokem se starostové obávali, jak je zaplatí. Například v Nebanicích se situace nezměnila. Na výměnu značek nejsou finance ani po roce a jinak na tom nejsou ani města. Starosta Aše Dalibor Blažek minulý rok sdělil, že na výměnu nemají. A letos?

„V rozpočtu města není speciální položka na hromadnou výměnu dopravního značení. Pro letošní rok je na ni schválena částka 342 tisíc korun, vloni to bylo 361 tisíc,“ sdělil mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata.

Vyměnit dopravní značení najednou nebylo možné ani ve větších městech. „Vyměněno je zatím osmdesát procent značek,“ sdělila mluvčí chebské městského úřadu Martina Kuželová. „Výměna stále pokračuje.“ Ubezpečila, že na hlavních úsecích jsou vyměněné.

Samotní řidiči si reflexní značky pochvalují. „Nejezdím ráda v noci,“ říká Hana Červenková z Chebu. „Reflexní značky jsou výraznější, nelze je přehlédnout. Kéž by nosili něco reflexního na oblečení v noci také chodci,“ posteskla si. Jiní je vidí jako zbytečnost. „Dlouho jsme se orientovali podle starých a také to šlo,“ míní Marcel Dvořák.