S blížícím se koncem školního roku žákům zároveň ubývá i čas na opravu špatných známek. Za tři týdny, tedy 21. června, budou na ´základkách´ podle plánu prací škol pedagogické rady, na kterých se známky žáků definitivně uzavřou.


Ve školním roce jsou standartně čtyři pedagogické rady. „Předposlední třetí rada je v polovině dubna, kde u propadajících žáků informujeme o jejich prospěchu rodiče a určitým způsobem domluvíme dětem doučování. To ale nevyužívají všichni neprospívající,“ uvedl ředitel Základní školy v ulici Rokycanova v Sokolově Jan Kadlec. Podle něj by se propadající žáci na sokolovské ´centrálce´ dali spočítat na prstech jedné ruky. „Jejich počet nestoupá, je v průměru pořád stejný,“ řekl Kadlec.


Některé školy mají pedagogické rady dříve. Například na sokolovské základní škole v ulici Boženy Němcové o známkách žáků rozhodnou učitelé už 18. června. „Vyjímečně si budou moci žáci, kteří to z nějakého důvodu nestihly, opravit známky i po termínu. Šanci mají zhruba do 22. června,“ uvedla zástupkyně ředitele Adéla Kailová.


Už dva roky platí, že žáci, kteří neprospívají, vyjdou nanejvýš ze 7. třídy. „Dříve vycházeli například i z páté třídy. Teď ale mohou propadnout na každém stupni jen jednou. Znamená to, že děti mohou s pětkami na vysvědčení postupovat do dalších ročníků,“ tvrdí zástupkyně ředitele ze Základní školy v Bukovanech Miluše Krejčová.