Jak zajistit lidem pracovní uplatnění a čelit tak celosvětové finanční krizi? Vedení Nového Sedla má recept – na okraji města chce vybudovat průmyslovou zónu a soustředit tam firmy, které zaměstnají zdejší obyvatele. Od záměru za zhruba 150 milionů korun si radnice hodně slibuje a pevně doufá, že o prostory bude ze strany podniků zájem a rychle tu rozvinou svoji výrobu. A kdy by stavba zóny měla začít? Podle starosty Nového Sedla Davida Cervana je šance celý projekt odstartovat ještě letos.

„Jestli uspějeme s žádostí a příslušná komise nám přidělí prostředky, tak by se mohlo začít ještě na konci letošního roku. Třeba i dříve. Rád bych byl optimistou, ale předpokládám, že když to všechno klapne, tak nejdéle v roce 2010 se už bude naplno stavět. Což je vlastně naprosto ideální, protože to bude navazovat na dokončení další etapy budování rychlostní silnice R/6,“ prohlásil starosta. „Projekt jsme zařadili do revitalizačních fondů, protože v tomto území kdysi působila kolejová důlní doprava. Tím ten prostor také vlastně ani nemá jiné možné využití, než že sem umístíme průmyslovou činnost,“ pokračoval Cervan.

Nová zóna má zabrat 10 hektarů. Určená bude pro malé a střední podnikatele. „Současně máme zájem o lehký nebo střední průmysl. Měl by být strojírenského zaměření, ne hutního či chemického, to v žádném případě,“ konstatoval starosta. Současně připomenul, že snahou města je i navázání na již zaplněnou průmyslovou zónu v nedalekém Chodově.

„Je to tak, naše zóna je kapacitně vyčerpaná,“ potvrdil místostarosta Chodova Stanislav Pochman. Jiné pozemky, které by město mohlo nabídnout výrobním podnikům, zatím nemá. Určitá alternativa tu však je. „Je možné v budoucnu uvažovat o využití prostoru naproti areálu Chodos. To ale za splnění dalších podmínek, jelikož vlastnictví zdejších pozemků je trochu složitější,“ uvedl Pochman s tím, že Chodov by měl zájem především o drobný průmysl.

Více k tématu v pondělním vydání Sokolovského deníku.