Bitevní pole ožilo, vojáci amerických vojsk bojovali do poslední chvíle o svobodu českého lidu. Tentokrát naštěstí jenom naoko. Historické jednotky předvedly lidem v Chodově parádní podívanou. V rámci oslav 70 let od osvobození Karlovarska se totiž v sobotu uskutečnila v Chodově i Sokolově fiktivní bitva německých a amerických vojsk.


Lidé si tak připomněli, jak těžká mohla být situace pro vojáky, kteří bojovali nejen o svobodu lidu, ale i o své vlastní životy. Většina diváků jásala, dobová technika i vojska je ponořily do konce druhé světové války.
V zápalu boje se ale na dvě půlky nečekaně dělil i dav přihlížejících diváků. Někteří fandili americké půlce a druzí naopak nechtěli vidět prohru německých vojáků. Část lidí dokonce kritizovala historické oděvy vojáků.


„Podle některých nebyly uniformy správně ustrojené a neobsahovaly to, co by měly. Budu mluvit za sebe, když řeknu: a záleží na tom? Děti i my laici jsme zažili parádní podívanou, líbila se nám akce opravdu moc. Bitva vypadala jako živá, nechyběly výbuchy, střely i výkřiky padlých vojáků. Měli bychom spíše ocenit snahu lidí, kteří ve svém volném čase připomínají dětem historickou bitvu, aby i ony se poučily," říká divačka Jana Švandová, která s rodinou přijela z Karlových Varů.


„Vozidla se následně přesunula do Staroměstské ulice, kde se uskutečnila výstava výstroje a výzbroje. V průběhu akce ve Staroměstské ulici byla k dispozici virtuální střelnice Armády České republiky. Lidé si tam mohli vyzkoušet rozložit a složit samopal vzor 58," řekl za Chodov Martin Polák.
Historická kolona postupně přes Nové Sedlo a Horní Slavkov pokračovala do Sokolova. Lidé ji zde vítali na Starém náměstí. A to zejména proto, aby se pokochali dobovou vojenskou technikou.

Autor: Klára Čurlinová