Trojka na kandidátce strany Alternativa pro Karlovarský kraj Bohdan Havel z Kraslic si zhruba týden před krajskými volbami vjel do vlasů s kraslickým starostou Zdeňkem Brantlem. Ten kandiduje jako šestka za Koalici pro Karlovarský kraj. Havel obviňuje Brantla z toho, že ke své politické agitaci zneužil za městské peníze místní zpravodaj.

O co jde? Brantl v zářijovém a říjnovém čísle nabádá voliče, aby šli k volbám. Uvádí rovněž, kde budou volební místnosti. Zároveň se ale zmiňuje o tom, že byl osloven, aby kandidoval do krajského zastupitelstva. Že na kandidátce jsou lidé z KDU–ČSL, hasiči a nezávislí starostové. Ujišťuje voliče, že pokud ho zvolí, ve funkci starosty zůstane. „Chci přispět k tomu, aby názory starostů pomohly při rozhodování orgánů kraje. Aby je bylo více slyšet. S plnou odpovědností tedy říkám, a tímto vás prosím o účast v krajských volbách, že pokud dáte mně (potažmo Koalici pro Karlovarský kraj) svůj hlas, pomůže to našemu městu,“ píše Brantl ve zpravodaji.

Havel na to reaguje tím, že starosta místní plátek zneužil. „Brantlovy soukromé předvolební agitky jsou otištěny na oficiálních stránkách města, nikoliv na stránkách vyhrazených pro placenou inzerci. Z toho je zřejmé, že za tuto předvolební prezentaci nic nezaplatil,“ míní Havel, dřívější rázný opoziční zastupitel. Brantl oponuje tím, že za říjnový inzerát zaplatil 950 korun. „Účtenku mám k dispozici,“ řekl. Přiznal však, že za první inzerát zaplatil až se zpožděním, a chybu přiznal. Proč ale text nebyl označen jako inzerce, říct nedokázal. „Je to ponaučení pro příště,“ doplnil.

Členové ze sdružení Oživení, kteří se zabývají korupcí a střetem zájmů na radnicích, říkají, že v republice je neblahý trend zneužívání městských zpravodajů. „Před volbami je to častější,“ potvrdil Tomáš Kramár. Porušují se tím pravidla rovné soutěže politických stran. Ty se mohou obrátit na soud, který vše přezkoumá a může i zrušit platnost volebních výsledků.