Červenec a srpen patří každoročně k nejrizikovějším měsícům pro dětské úrazy. Prázdninové období dětem totiž přináší daleko větší možnosti pohybu a zábavy. A tím pádem také zvýšené riziko úrazů.

Podle mluvčí sokolovské nemocnice je to především tím, že děti v těchto letních měsících více sportují. „Letošním fenoménem se staly kolečkové brusle a jízda na kole. Oproti loňskému roku jsme žádný extrémní nárůst dětských úrazů nezaznamenali. Rovněž se letos naštěstí neobjevil žádný případ s fatálními následky,“ sdělila mluvčí Nemocnice Sokolov Petra Soukupová. Ta také dodala, že nejčastějšími případy jsou zlomeniny končetin.
S tím souhlasí tiskový mluvčí krajských záchranářů Lukáš Hutta. „Je pravda, že situace je zhruba stejná jako ve stejném období minulého roku. Dá se říci, že i když jsou případy zranění dětí o prázdninách častější než v jiných obdobích roku, díky letošnímu špatnému počasí došlo spíše k nepatrnému poklesu,“ řekl Hutta. „V mnoha případech si děti zlomí končetinu, časté jsou také různé odřeniny, ale setkali jsme se i s velkým množstvím úrazů hlavy,“ dodal tiskový mluvčí.

O zkažených prázdninách ví své například Hana Novotná z Kraslic. „Na konci července jsem se v Tachově na koni zúčastnila v rámci soustředění parkurového skákání. Spadla jsem z něj a zranila jsem si koleno. Bylo vymknuté a pohmožděné,“ řekla studentka. „Už jsem byla v Mariánských Lázních na chirurgii a v Sokolově třikrát na ortopedii. Teď doma ležím s ortézou, musím používat berle a v pondělí jdu opět na kontrolu,“ pokračuje Novotná. „Překazilo mi to prázdninové plány. Nejela jsem kvůli tomu například na závody do Hostouně a nemohla jsem jet letos ani stanovat,“ uzavřela studentka.

F. Titlbach