Krize se zubařskou pohotovostí v Karlovarském kraji, která přestala pro obyvatele ve všední dny fungovat letos v dubnu, je zřejmě zažehnána. Obstarat by ji totiž mohl nový stomatolog, který ke konci října otevírá svou novou ordinaci v opraveném památkově chráněném objektu Myslivna v Ostrově. Má zájem sloužit i pohotovosti, přesto Karlovarský kraj na tuto pozici vyhlásil výběrové řízení.

Kraj stejně jako mnohé radnice v kraji aktivně hledají lékaře, a to nejen stomatology, ale i praktiky pro dospělé či děti. „Náš odbor sociálních věcí hledá možné adepty na fakultách po celé republice. Zadařilo se a podařilo se nám oslovit lékaře, který působí na Stomatologické klinice ve Fakultní nemocnici Plzeň. Je to stomatolog, který ovládá i chirurgii,“ uvedla ostrovská místostarostka Kateřina Domalípová.

Zubaři nabídla radnice atraktivní podmínky, náborový příspěvek, peníze na vybavení ordinace i byt přímo v Myslivně. „Poohlížel se i po jiných destinacích, ale Ostrovu dal nakonec přednost. Dostane sice od nás byt, ten ale nebude využívat naplno, protože stále bydlí v Plzni,“ upřesnila místostarostka, která potvrdila, že s krajem město jedná o pohotovostní službě ve všední dny. „Myslivna má tři vchody, my mu necháváme jeden samostatný. V nových prostorách zubařské ordinace se počítá se třemi křesly pro pacienty, rentgenovým pracovištěm a recepcí. Navíc je před Myslivnou parkoviště, takže se to rýsuje opravdu ideálně, a Ostrov snad regionu tímto směrem pomůže,“ dodala Domalípová.

Kdo nakonec bude pohotovosti v kraji sloužit, rozhodne výběrové řízení. „Už teď však alespoň jednoho adepta máme, a to je velmi dobrá zpráva,“ konstatoval karlovarský hejtman Petr Kulhánek. Kraj totiž výběrové řízení na obsazení zubařské pohotovosti vyhlašuje už potřetí, dvakrát se do něj nikdo nepřihlásil. Hodinová sazba pro sloužícího stomatologa, který stanovil kraj, je přitom dva tisíce korun.

Podle Kulhánka se situace k lepšímu obrací i na Chebsku. „Co vím, tak nový zubař v Ostrově počítá i s dalšími lékaři ve své ordinaci. Další dva se rýsují i pro Cheb. Vedení Karlovarské krajské nemocnice totiž bude upravovat po dohodě zázemí pro chebské zubaře ze společnosti Fitdent, která bude v nemocnici pak působit na základě nájemní smlouvy. Fitdent přislíbil, že poskytne praxi dvěma mladým stomatologům, u nichž se počítá s následným osamocením. Předpokládám, že do nemocnice by se Fitdent měl přestěhovat na přelomu roku,“ pokračoval karlovarský hejtman.

Nový zubař otevřel už svou ordinaci i v Karlových Varech, na začátku roku začala ordinovat také nová zubařka v Nové Roli. „V tuto chvíli máme zasmlouvaných dalších dvacet budoucích stomatologů, kteří sice ještě studují, ale díky tomu, že od nás čerpají stipendia, máme záruku, že po promoci nastoupí právě do našeho kraje,“ dodal hejtman Kulhánek.

V současné době funguje zubní pohotovost o víkendech v Karlových Varech a v Sokolově v areálech nemocnic, přičemž v Chebu ji zajišťují stomatologové ve svých ordinacích. V pracovní dny musí obyvatelé Karlovarského kraje za hranice regionu, nejblíže je zřejmě Plzeň, pak až Most.