Zdravotnickému personálu zjednoduší a zefektivní manipulaci s pacienty. Těm zároveň nabídne ještě bezpečnější a pohodlnější zacházení než doposud. Řeč je o speciálním mobilním zvedáku Maxi Move, který včera převzala sokolovská nemocnice.

„Zvedák pomůže především našemu personálu. Je používán pro pacienty s poruchou mobility a ten, kdo se touto problematikou zabývá, tuto pomůcku velmi ocení. Zvedák najde své využití nejen pro seniory, ale například i na oddělení rehabilitace, kde končí i mladší pacienti," říká zdravotní ředitelka sokolovské nemocnice Renáta Baranová.

Zvedák bude primárně na oddělení následné péče. Zájem projevila i oddělení, kde se nachází imobilní pacienti. Jde například o zmiňovanou rehabilitaci akutní nebo oddělení, kde bylo potřeba k manipulaci s pacienty více personálu. „Budeme se samozřejmě také ptát na neurologii a chirurgii, kde se s těmito klienty pracuje též," dodala Baranová.
Na mobilní zvedák se přišly podívat i samotné sestry.

„Při těžším pacientovi bychom zvedák určitě využily. Ulehčí nám hlavně fyzicky. Nyní jsme používaly na oddělení takzvané rolo, které nám pomohlo s pacientem z lůžka na lůžko. Pokud ho chtěly sestry dostat do křesla, musely být čtyři. A pacienti s větší váhou přibývají," řekla vrchní sestra oddělení ARO Martina Kalendová.

„Přístroj a jeho konstrukce vypadá jednoduše, ale už na něm není moc co vylepšovat. Na jeho vylepšování pracují odborníci od 50. let, kdy byl vyroben první kus ve Švédsku. Nosnost má 230 kilogramů a baterie v něm při plné zátěži vydrží až 14 dní," říká biomedicínský inženýr Jan Roudnický. Vaky, které patří ke zvedáku jako příslušenství, mohou být například sprchovací nebo transportní. Zvedák lze používat i pro nácvik chůze.

Přístroj v hodnotě 120 tisíc zakoupil poslanec Josef Novotný, který spolupracuje s nemocnicí delší dobu. Při souběhu dvou platů poslance a bývalého hejtmana našeho kraje podporoval podobné aktivity.