„Lidé do animal boxu u vstupu do stanice uložili poraněného drozda, ježka a strakapouda. O zvířátka jsme se postarali a již pustili zpět do volné přírody," říká zvířecí záchranář a správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.
Jak vše vlastně funguje? Stanice umístila u svého vstupu SOS box, u kterého jednoduše otevřete dvířka a poraněné zvíře tam vložíte. „U vstupu je na nás i kontakt. Je nutné, aby nám lidé poslali SMS zprávu, že tam zvíře umístili. Dobré je napsat třeba na kousek papíru místo nálezu a jméno toho, kdo tam zvíře přinesl," řekl Smolík. Poukázal na první případ nálezu poraněného drozda v boxu, kdy dotyčný stanici neinformoval. „Nevěděli jsme, že tam zvířátko je. Mohlo by tak k jeho ošetření a záchraně dojít pozdě, protože do boxu bychom nahlédli třeba až po několika hodinách. Někdy navíc býváme na výjezdech po celý den. Pokud přijde zpráva, že tam zvíře je, vyšlu tam někoho z kolegů," pokračoval Smolík.
SOS box je pomocníkem záchranářů právě v době, kdy jsou na výjezdech a nemohou zvíře převzít přímo ve stanici.
V letošním roce se Drosera postarala už o 320 poraněných zvířat, nejčastěji mláďat dravců. Nyní plní stanici například ježci.